Friday, 18 September 2015

NURKOWANIE NA FILIPINACH cz. I

Nurkowanie na Filipinach

Dwie godziny od Mindoro na zachodnim wybrzeżu leży Apo Reef, prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe na Filipinach, natomiast pod szmaragdowymi wodami Puerto Galera rafy koralowe pełne są życia morskiego we wszystkich kształtach i rozmiarach. Bohol Najbardziej popularne miejsce nurkowe w Visayas jak i na całych Filipinach jest Bohol Panglao Island, którego akcja koncentruje się wokół Alona Beach. Cały teren zdobią wspaniałe miejsca do nurkowania, ale punktem kulminacyjnym jest bez wątpienia Balicasag Island.
Southern Negros i Miasto Dumaguete jest w zasięgu kilku najlepszych miejsc do nurkowania, w tym podwodnego raju Apo Island, Siquijor, Dauin i Sumilon Island, Cebu. W prowincji Cebu znajdziesz Moalboal, jeden z najstarszych ośrodków nurkowania w kraju; Wyspa Mactan; ekskluzywny kurort z dobrymi nurkowaniami w pobliżu Cebu City; i Malapascua Island, gdzie spotkasz rzadkie rekiny młoty.
Rekiny Wielorybie

Planowanie nurkowania

Kiedy jechać?

Na Filipinach są roczne cykle monsunowe północno wschodnie (Amihan) i wiatr południowo zachodni (habagat), które tworzą porę suchą (od listopada do maja, z pewnymi różnicami regionalnymi) i porę deszczową (od czerwca do października), jak również przez tajfuny, które odwiedzają ten kraj okresowo od czerwca do grudnia.
Pora sucha
 Monsuny Amihan , od listopada do kwietnia rozwiewają większość pozostałych frontów deszczowych. Morze może być dość niepewne z mętną wodą podczas szczytu Amihan (koniec grudnia do początku marca), wiele centrów nurkowych ma alternatywne miejsca do odwiedzenia, jeśli zaburzenia atmosferyczne są w danych obszarach. Początek listopada jest powszechnie uważany za początek sezonu turystycznego przez operatorów nurkowania w całym kraju. W Boże Narodzenie i Nowy Rok większość centrów nurkowych i kurortów jest zapełnione, więc zalecane są rezerwacje. Amihan zamiera na przełomie marca i morze staje się płaską taflą, spokojną z genialnym błękitem, z niezwykłą widocznością.

ODPOWIEDZIALNE NURKOWANIE.

Przed rozpoczęciem nurkowania upewnij się, że:
»Bądź pewien, że jesteś zdrowy i czujesz się komfortowo podczas nurkowania.
»Bądź świadomy lokalnych przepisów ustawowych, wykonawczych i etykiety na temat życia morskiego i środowiska.
»Należy unikać dotykania lub stąpania na żywe organizmy morskie lub przeciągania sprzętu w poprzek rafy. Polipy mogą zostać uszkodzone przy nawet łagodnym kontakcie.
»Bądź świadomy swoich płetw. Nawet bez kontaktu, gwałtowny wzrost ciśnienia od uderzeń w pobliżu rafy może spowodować uszkodzenie delikatnych organizmów.
»Oprzyj się pokusie, aby zebrać lub kupić korale i muszle morskie lub trofea archeologiczne (głównie z zatopionych wraków).
»Upewnij się, że wszelkie śmieci zabierasz z dala od miejsc nurkowych. Tworzywa sztuczne w szczególności stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego.
»Nie karm ryb.
»Minimalizuj niepokojenie zwierząt morskich. Nie wolno jeździć na grzbietach żółwi.
Sezon deszczowy
Szczyt pory deszczowej dla większości kraju (od lipca do września) odpowiada szczytowi sezonu tajfunów, co jest podwójnie przykre i często prowadzi do poważnych tropikalnych ulew, które mogą trwać kilka dni, od lipca do listopada, a na niektórych obszarach wielu operatorów nurkowania zamyka swoją działalność na kilka miesięcy w tym okresie. Ale jest też wiele ośrodków czynnych np. Sunside Resort na Panglao gdzie bez problemu jeżeli pogoda na to pozwoli da się zorganizować podwodne safari.
Co zobaczysz
Filipiny to niesamowita różnorodność życia morskiego głównie małych do średniej wielkości form. Nurkowie, którzy podróżowali po całym świecie mówią o Filipinach że to jedna z najlepszych lokalizacji makro (małe formy życia morskiego) na świecie. Jednak poza Tubbataha, Apo Reef i kilku innych miejsc rzadko można znaleźć strefy pelagiczne, które charakteryzują sąsiadów takich jak Palau na południowo wschodnim Oceanie Spokojnym. Mimo to, sama gama życia morskiego i różnorodność koralowców jest jedna z najlepszych na świecie. To smutne, że koral pozostaje w ciągłym zagrożeniu, przez między innymi destrukcyjne metody połowu ryb, takich jak cyjanek i dynamit które są tu powszechnie praktykowane. Natomiast cieszy fakt że najlepszym miejscom do nurkowania na Filipinach nadano status rezerwatów ochrony morskiej i w ten sposób są chronione przed niszczącym działaniem destrukcyjnych praktyk rybackich.
Co zabrać
Centra nurkowe są zazwyczaj dobrze zaopatrzone w różnorodny dobrze utrzymany i dość nowy sprzęt, który można wynająć. Nurkowie techniczni znajdą to, czego potrzebują w centrach nurkowych, które oferują nurkowanie techniczne, w tym kołowrotki i akcesoria, mieszany gaz i, w wielu przypadkach, rebreathery. Wielu operatorów prowadzi również sprzedaż sprzętu i najbardziej uznane na arenie międzynarodowej marki mogą być zakupione i serwisowane na Filipinach bez najmniejszego problemu.
Wybór miejsc do nurkowania lepiej pozostawić lokalnym operatorom gdyż często może być zwodnicze na Filipinach. Czysta woda i świetna widoczność może prowadzić do dezorientacji i łatwo można zejść poniżej planowanej głębokości. Prądy morskie mogą być głównym czynnikiem podczas wielu nurkowań, a warunki morskie i pogoda może się zmienić w ciągu kilku minut w określonych porach roku, z płaskiej niczym nie zmąconej tafli, spokojnej i słonecznej do dużych fal, wiatru i deszczu. Z tych powodów zaleca się,  nurkowanie z lokalnym operatorem nurkowania, który posiada wysoki stopień profesjonalizmu. Ośrodki akredytowane PADI mogą być dobrym wskaźnikiem zaangażowania dla bezpieczeństwa i obsługi klienta. Ponadto sprawdź procedury bezpieczeństwa operatora i plany awaryjne. Zapytaj, czy operator ma tlen, jeśli tak to czy znajduje się na łodzi, czy są osoby, które są przeszkolone do administrowania na pokładzie. Zapoznaj się ze stanem wynajmowanego sprzętu: czy jest stosunkowo nowy i dobrze utrzymany? Czy w ośrodku są sale lekcyjne wyposażone w sprzęt audiowizualny? I wreszcie, są setki międzynarodowych profesjonalistów nurkowych działających na terenie całego kraju, więc bez problemu uda się znaleźć kogoś władającego językiem który rozumiesz bez problemów.
Certyfikaty
Wszystkie centra nurkowe na Filipinach wymagają aby nurek posiadał certyfikat wydany przez uznaną międzynarodową agencję szkolenia i powinien poprosić o kartę (wielu z nich wierzy na słowo, jeśli zapomnisz karty). Operatorzy rzadko proszą o logbook aby ocenić doświadczenia nurka. Większość z nich  wymaga co najmniej stopnia zaawansowanego, ale dobrą wiadomością jest to, że szkolenie jest zarówno powszechnie dostępne i jest honorowane w całym kraju.
Gdy chcesz udoskonalić swoje umiejętności lub zdobyć lepsze uprawnienia skończywszy na uprawnieniach instruktora, Filipiny to doskonałe miejsce do nauki nurkowania oraz dla dalszego kształcenia. Liderem w wydawaniu certyfikatów jest PADI, i istnieje wiele akredytowanych przez PADI centrów nurkowych.
Inne agencje szkoleniowe reprezentowane przez NAUI, SSI, CMAS, SDI i wszystkie główne międzynarodowe agencje nurkowania technicznego również znalazły tutaj swoje oddziały.
Nurkowanie Techniczne
W całych Filipinach nie brakuje miejsc do głębszych szkoleń technicznych. Wraki na dnie Coron Bay i Subic Bay nadają się do nurkowania technicznego. Kwalifikacje można podnieść kontaktując się z Asia Divers w Puerto Galera; Vasco w Subic Bay Freeport Zone; i PhilTech, z siedzibą w Makati, tam każdy uzyska pomoc w zorganizowaniu specjalistycznej wyprawy.

Miejsc nurkowych dla nurków na wszystkich poziomach jest pod dostatkiem co gwarantuje świetną przygodę na Filipinach. Nieważne, czy jesteś fanem nurkowania na płytkich ogrodach raf koralowych lub szukasz głębokich nurkowań technicznych, Filipiny są jednym z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Mają obfitość wraków, ścian i raf, gdzie tętni życie morskie począwszy od małych, unikatowych gatunków (ślimaki morskie Nudi) do gigantycznych rekinów wielorybich. Poniższe opisy miejsc nurkowych stanowią tylko kilka z setek miejsc, które są regularnie odwiedzane przez nurków na Filipinach.
Anilao

C.D.N.