Wednesday, 2 March 2016

Kiedy najlepiej zarezerwować lot na Filipiny i nie tylko?

Od dawna marzysz o podróży na Filipiny lub do Tajlandii, ale loty są zbyt drogie? Masz chrapkę na weekendowy wypad do Madrytu, Rzymu czy Londynu, ale nie chcesz przepłacić za bilet?

Sprawdź, z jakim wyprzedzeniem można najtaniej zarezerwować bilet i które miesiące najlepiej wybierać na podróż w konkretnych kierunkach. Skyscanner przeanalizował ceny lotów w ulubione przez Polaków miejsca, żeby pomóc Ci maksymalnie zaoszczędzić.

Jaki jest najlepszy miesiąc na tanie loty?

Nie jest tajemnicą, że ceny biletów znacząco różnią się od siebie w zależności od sezonu. Zdecydowanie najtańszym miesiącem na podróżowanie jest listopad. Ceny biletów są wtedy niższe średnio aż o 14,2% w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku. Żeby zaoszczędzić nie musisz jednak przesuwać urlopu z lipca czy sierpnia na późną jesień. Decydując się na urlop w czerwcu czy wrześniu także zapłacisz sporo mniej niż podczas sezonowego szczytu. W lipcu ceny biletów są aż o 15% wyższe od średniej, a w sierpniu o 14%.
Warto się więc zastanowić, czy nie warto przesunąć wakacji na czerwiec albo wrzesień. Pogoda w Hiszpanii czy Włoszech jest wtedy równie piękna co w pełni lata, a zostając w lipcu i sierpniu w Polsce możemy skorzystać z ładnej pogody w naszym kraju. Nie wyjeżdżając na urlop podczas sezonowego szczytu, zaoszczędzisz i zapewnisz sobie więcej czasu w wyższych temperaturach (lipiec, sierpień w Polsce plus urlop zagranicą na przykład wczesną jesienią).
Poza listopadem, najtańszymi miesiącami na podróżowanie są styczeń, luty oraz październik. Nie musisz jednak czekać do jesieni, żeby tanio polecieć w wybranym kierunku. Bilety w marcu również są tańsze od średniej ceny o 5%.

Jaki jest najlepszy tydzień na tanie loty?

Jeśli spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który tydzień w roku jest najtańszy na podróżowanie, okaże się, że najniższe ceny biletów są między 45. a 49. tygodniem (listopad). W 47. tygodniu (połowa najtańszego miesiąca) cena biletu jest o jedną czwartą niższa od średniej z całego roku. Niższe ceny biletów są także między 2 (połowa stycznia) a 15. tygodniem (połowa kwietnia). Wyjątkiem jest koniec marca, czyli tydzień 12, kiedy bilety są nieco droższe. Najdroższe są tygodnie 30. (połowa lipca) i 51. (początek grudnia)- wtedy ceny są nawet o kilkanaście procent w porównaniu do średniej.


Najtańszy i najdroższy czas na podróż:

 skyscanner

Kiedy najtaniej podróżować w ulubione miejsca?

Już wiesz, że generalnie najlepszym miesiącem na tanie loty jest listopad. Poniżej możesz sprawdzić, na kiedy planować urlop w konkretnych kierunkach, a którego miesiąca unikać, żeby nie przepłacić. Sprawdziliśmy pod tym kątem ulubione miejsca wyjazdów Polaków: Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy, Polskę (loty krajowe), Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Filipiny, Tajlandię, Grecję i Portugalię.
Okazuje się, że do Wielkiej Brytanii najtaniej lata się w listopadzie, a najdrożej w sierpniu. Podobnie sytuacja wygląda z biletami do Hiszpanii, Grecji i Portugalii. Z kolei do Stanów Zjednoczonych bilety najdroższe są w lipcu, a najtańsze w lutym. Do Tajlandii najtaniej można polecieć w maju, a najdroższe bilety są w grudniu. Loty po Polsce najtańsze są w listopadzie, a najdroższe w marcu.

Na kiedy przypada tydzień TOP okazji 2016?

W tym roku łowcy okazji tanich lotów powinni być w pełnej gotowości w 47. tygodniu roku, którego początek przypada na 21 listopada. Podróżując w tym czasie można zaoszczędzić do ponad 22%. To się naprawdę opłaca!

Z jakim wyprzedzeniem najlepiej rezerwować bilety?

Doświadczony podróżnik wie, że w większości przypadków przy rezerwacji biletów obowiązuje zasada: im wcześniej, tym większa szansa, że cena będzie niższa. Na ceny lotów wpływa jednak wiele czynników, dlatego Skyscanner sprawdził kiedy najlepiej kupować bilety, żeby cena była najkorzystniejsza. Wniosek: rezerwując bilet na dziesięć tygodni przed podróżą koszt przelotu może spaść nawet o 16%!
Wielu z nas już dziś stosuje tę zasadę. Najlepszego nosa do okazji mają warszawiacy, którzy dokonują rezerwacji średnio 63 dni przed urlopem, na drugim miejscu plasują się mieszkańcy Krakowa z liczbą 55 dni, a na trzecim mieszkańcy Poznania, rezerwujący przelot średnio 54 dni przed podróżą. 
Najlepszy czas na rezerwację lotu 
 skyscanner

Jak w praktyce skorzystać z tych informacji?

PRZYKŁAD 1: LOT DO WIELKIEJ BRYTANII
Wielka Brytania to numer jeden na liście najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków. Najtaniej można tam polecieć w listopadzie i styczniu, natomiast lato i grudzień to najgorsze sezony pod kątem wysokości cen. Wielka Brytania raczej nie jest kierunkiem, na który decydujemy się, żeby wygrzać się na plaży, dlatego przy wyborze terminu, nie trzeba się kierować wysokością temperatur. Co więcej, zwiedzanie licznych atrakcji Londynu i innych brytyjskich miast i regionów może być wręcz przyjemniejsze w chłodniejszych miesiącach, gdy żar nie leje się z nieba. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej zarezerwuj bilet na dwa-dwa i pół miesiąca przed planowanym odlotem - wtedy będzie najtańszy.

PRZYKŁAD 2: LOT  NA FILIPINY I DO TAJLANDII
Maj i czerwiec to najtańsze bilety do podróżowania do tych miejsc. Mimo to, nie jest to optymalny czas na wyjazd do tych krajów. Kwiecień i maj to najgorętsze miesiące w roku - i nie są to przyjemne temperatury do wygrzewania kości, tylko morderczy upał. Dodatkowo, maj to początek pory deszczowej, podczas której regularnie padają ulewne deszcze.
Dlatego przy wyborze terminu na lot do Tajlandii i Filipin warto wziąć pod uwagę kolejny najtańszy miesiąc, listopad. Oferuje on bardzo dobre warunki pogodowe, szczególnie na wschodnim wybrzeżu Tajlandii i w całych Filipinach, choć zdarzają się wtedy jeszcze ulewy. Na idealną pogodę w Azji Południowo-Wschodniej można liczyć od grudnia do lutego, przy czym ceny biletów w tym okresie najniższe są w lutym.

PRZYKŁAD 3: LOT DO HISZPANII
Jeśli wybrałeś/wybrałaś Hiszpanię jako kierunek do plażowania, najlepszym pod tym kątem czasem na podróż są miesiące letnie, od lipca do września. Niestety, właśnie wtedy ceny biletów są najwyższe. Średnie ceny i bardzo przyjemne temperatury oferuje czerwiec. Jeśli chcesz mniej zapłacić za bilet, możesz spróbować wybrać się do Hiszpanii także na początku października. Najlepiej pojechać wtedy na południe kraju, gdzie temperatury są zazwyczaj najwyższe.
Jeśli do Hiszpanii wybierasz się nie na plażowanie, ale żeby zwiedzić ciekawe muzea i porozpieszczać kubki smakowe doskonałą kuchnią, optymalnymi miesiącami są do tego listopad czy kwiecień. Pogoda jest wtedy również bardzo przyjemna, a ceny biletów najniższe.

PRZYKŁAD 4: LOT DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH
Na podróż do Stanów Zjednoczonych właściwie każdy miesiąc jest dobry, z wyjątkiem lipca i sierpnia, kiedy ceny są najwyższe. Do zwiedzania niesamowitych amerykańskich metropolii jak Nowy Jork, Los Angeles, czy Chicago nawet lepsze będą nieco niższe temperatury niż te w pełni lata. Jeśli jednak chcesz się porządnie wygrzać, przez cały rok możesz się wybrać na Florydę, do Teksasu, Kalifornii czy a Hawaje, gdzie zawsze jest gorąco.
Więcej tutaj

Do napisania tego artykułu wykorzystano materiały za strony skyscanner.pl