Tuesday, 19 August 2014

Whale Sharks - Rekiny Wielorybie

Można zobaczyć 8 lub więcej rekinów wielorybich, dojrzałych samców i samic z młodymi. Rybacy dzielą rekiny wielorybie na dwie grupy i karmią krewetkami (ich naturalny pokarm) z małych łodzi rybackich. Karmienie rekinów odbywa się od 6:00 do 13:00. Rybacy prowadzą je przed zwiedzających, którzy mogą być pewni bliskiego spotkania z kilkoma rekinami.
Spotkanie z rekinami wielorybimi zaczynamy w pobliżu plaży w małej wiosce rybackiej na Tan-Awan, Oslob w południowej części Cebu. Rekiny są w tym obszarze przez cały rok.
W styczniu 2012 roku, samorząd Oslob wprowadził zarządzenie 091-S12, które ma na celu ochronę tego gatunku przed wyginięciem. Przed spotkaniem z tymi wspaniałymi mieszkańcami oceanu wszyscy zostaną poinstruowani, co można a czego nie wolno robić. Możliwe jest nurkowanie z rekinami, pływanie lub obserwacja z łodzi. Rekin wielorybi (Rhincodon typus) – gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej, jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, największy przedstawicielrekinów, łatwo rozpoznawalny po specyficznym ubarwieniu. Jest też największą znaną rybą. Według oficjalnych pomiarów długość ciała osobników tego gatunku dochodzi do 12,65 m a masa ich ciała sięga 13,6 t (niepotwierdzone dotąd pogłoski mówią o osobnikach nawet 20-metrowej długości, ważących około 25 ton). Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. Pozostałe dwa to długoszpar i Megachasma pelagios. Rekin wielorybi dożywa ponad 70 lat. Jest poławiany gospodarczo, jego mięso osiąga wysokie ceny. Nieprowokowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Głowa rekina wielorybiego jest mocno spłaszczona, a szeroki otwór gębowy znajduje się w położeniu końcowym, oczy są małe. Przy nozdrzach występują śladowe wąsiki. Wzdłuż grzbietu i boków ciała przebiegają trzy kile – dwa na górze, jeden pośrodku ciała. Grzbiet ciemnoszary, czerwonawy lub zielonkawobrązowy z białymi, żółtymi i zielonymi cętkami ułożonymi w regularne rzędy, brzuch biały lub zielonkawy. Gdy ma 4 metry długości, ubarwienie jego już nie ulega zmianie,- naukowcy nazywają szachownicą - z indywidualnym jedynym kodem symboli u każdego osobnika.
Z wszystkich zwierząt rekin wielorybi ma najgrubszą skórę, która może mieć 10 cm grubości. Tak gruba skóra chroni rekina wielorybiego przed dużymi drapieżnikami. (za Wikipedią http://pl.wikipedia.org/wiki/Rekin_wielorybi ).