Thursday, 24 July 2014

BOHOL PANGLAO ACTIVITIES

    Wyspa Bohol na Filipinach nie jest jeszcze opanowana przez cywilizację w całości , ale jej bliskość do natury jest częścią uroku wyspy. Pośród pól ryżowych i wiosek rybackich, znajdziesz kilka bardzo zaskakujących rzeczy: nienaturalnie wyglądające zaokrąglone wzgórza rozciągające się jak okiem sięgnąć, tajemnicza wyspa obok w lesie namorzynowym, wielkookie naczelne tak małe , że mieszczą się w dłoni i olśniewające piaszczyste plaże na następnej wyspie do której dotrzesz przez most.Wszystko to mniej niż godzinę lotu ze stolicy Filipin - Manili. Wszyscy  mogą dotrzeć na Bohol lądując na lotnisku w Tagbilaranie, a następnie wynająć trójkołową taksówkę (trisikad), transfer z lotniska, lub wynająć samochód i ruszyć w głąb wyspy w poszukiwaniu przygód i wypoczynku. Nocleg oferuje wiele resortów i hoteli. Nam najbardziej przypadł do gustu polski resort na Boholu – Sunside Resort z umiarkowanymi cenami, świetną kuchnią i zawsze uśmiechniętą obsługą.

     Widziane z głównego punktu widokowego w mieście Carmen, Chocolate Hills wyglądają absolutnie nienaturalnie jak stworzone ręką człowieka: to seria gigantycznych kopców w kształcie kopuły pokrytych trawą, rozciągające się aż po horyzont. Te wzgórza - w sumie około 1200 - zajmują 18 km kwadratowych są pokryte trawą, która wysycha w lecie przyjmując intensywny brązowy kolor jak czekolada, dając Chocolate Hills swoją nazwę.Punkt widokowy, z którego można najlepiej zobaczyć Chocolate Hills znajduje się w mieście Carmen, jest to kompleks turystyczny z parkingiem i restauracją, został zbudowany na dwóch najwyższych wzgórzach w okolicy. Trzeba wspiąć się około 214 kroków od podjazdu do góry głównego tarasu widokowego , ale widok jest wart tej długiej i ciężkiej harówki.
     Tylko kilka minut jazdy łodzią motorową od Panglao Island znajduje się doskonałe miejsce do nurkowania istne sanktuarium dla nurków. Sanktuarium, zaledwie pięć minut od Alona Beach zapewnia miejsce z mnóstwem małych ryb, nudibranches i anemon. Doljo Beach pozwoli zobaczyć ogromne gorgonie i gąbki, a Marine Sanctuary Balicasag przedstawia zdecydowaną różnorodność życia morskiego, przez cały rok.Sunside Resort również oferuje możliwość nurkowania. Polski instruktor pomoże znaleźć odpowiednie miejsce do nurkowania w danej porze roku kiedy będziecie chcieli nurkować. Więc nocleg i nurkowanie na Filipinach nie stanowi żadnego problemu.
      Miasto Anda na Boholu jest tak dalekie od cywilizacji,że telefon sporadycznie  łapie zasięg ,który jest dostepny w jednym punkcie na miejscowym wzgórzu. Ta odlegle położona wioska jest punktem wyjścia do zwiedzania "mistycznej" bezludnej wyspy Lamanoc. Ta zbudowana z wapiennych skał wyspa jest podobno nawiedzana przez duchy. Dotarcie do Lamanoc Island to krótka wycieczka na pokładzie małej łodzi. Szlak turystyczny na wyspie wymaga dużo wspinaczki po stromych schodach i chodzenia po śliskiem wapieniu, we wszystkim pomoże miejscowy przewodnik, który opowie o prehistorycznych znaleziskach odkrytych w jaskiniach na wyspie, o szamańskich rytuałach wykonywanych tutaj przez miejscowych szamanów i legendach związanych z tym tajemniczym miejscem. Poza Lamanoc Island, Anda i jej wymagający teren stał się również miejscem dla Timex 226 Bohol Triathlon.
    Rejsy rzeczne na Boholu pozwalają odwiedzającym na przygodę w głębi wyspy i umożliwiają spojrzeć, jak żyją zwykli ludzie wewnątrz wyspy. Rejsy wzdłuż rzeki Loboc są popularne ze względu na scenerię (spokój tej czystej rzeki jest absolutnie relaksujący) i pływające restauracje Riverside.
Dla wszystkich rządnych więcej lokalnej kultury, mieście Cortes można skorzystać z lokalnych łodzi o nazwie "bandong" i popłynąć w dół rzeki Abatan, po drodze Maribojoc, Antequera, Balilihan i Catigbian , a kończąc na wodospadzie Kawasan Falls. Podczas całej podróży, przewodnik wyjaśni historię rzeki i znaczenie wszystkich miejsc, które można zobaczyć po drodze (zabytki to stuletnie kościoły). Na każdym przystanku, "kolektywy kulturalne" będą wykonywać rodzime tańce dla rozrywki i służyć lokalnymi przysmakami.
       Kanion wyrzeźbiony w wapieniu przez rzekę Wahig to centrum przygód. Ta otwarta paszcza w ziemi zapewnia dużo extremalnej zabawy: z kolejką linową oraz dwukierunkowym ziplinem przez całą szerokość wąwozu, tylko lina bungee utrzyma śmiałków od uderzenia o skały poniżej. Miejscowy teren oferuje mnóstwo innych przygód, goście mogą przejść przez kanion ( kiedyś kryjówkę filipińskiego rewolucjonisty w 19 wieku) skorzystać ze spływu kajakowego lub wspiąć się jedną ze ścian kanionu.
     Baclayon Church (oficjalnie "Kościół Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia") jest uważany za drugi najstarszy kościół na Filipinach; tylko Kościół San Agustin w Intramuros jest starszy. Symbolizuje wpływ katolicyzmu na wyspie, Kościół Baclayon zbudowano z korali połączonych za pomocą zaprawy zmieszanej z białkami jajek.
     Muzeum Parafialne Baclayon jest szczególnie interesujące, ponieważ kościół jest dość wytrwały w zachowaniu pamiątek religijnych od powstania parafii. Wśród zabytków, które znajdziesz w muzeum są wykonane z kości słoniowej ikony Jezusa i Maryi, relikwie świętych jezuickich, muzyka kościelna napisana na owczej skórze, szaty kapłańskie; i grafika religijna. Fotografowanie nie jest dozwolone w muzeum.
Te małe, wielkookie naczelne są nie większe niż pięść dziecka, i są endemicznym gatunkiem zwierząt żyjących na Boholu, możesz je spotkać jeśli wiesz gdzie szukać. Tarsiery są dobrze przystosowane do nocnego życia, ich ogromne oczy (w stosunku do ich czaszek) widzą bardzo dobrze w ciemności, a jego duże uszy może obracać, aby lepiej słyszeć swoje ofiary. Aby spotkać tego nocnego łowcę musisz odwiedzić Rio Verde w Barangay Agape w mieście Loay. Znajduje się tutaj Tarsier Sanctuary, na miejscu jest sklep z pamiątkami i restauracja a co najważniejsze spojrzysz w te wielkie oczy.


No to kiedy odwiedzisz ten Raj na Ziemi?