Tuesday, 22 July 2014

SŁÓW KILKA O FILIPINACH

Filipiny to szmaragdowe pola ryżowe, roje ludzi w wielkich miastach, Jeepneye całe w grafitti, tlące się wulkany, wielkookie tarsiery, białe plaże i uśmiechnięci, szczęśliwi  ludzie.

Filipiny to kraj różniący się od kontynentalnej Azji Południowo-Wschodniej - nie tylko geograficznie, ale także duchowo i kulturowo. Zdecydowanie kraj katolicki, wynik 350 lat hiszpańskiej dominacji jest  jedynym krajem z tym wyznaniem w Azji. Śladami epoki hiszpańskiej fiesty są żywiołowe Miasta (Festiwale) jak Kalibo Ati-Atihan , unikalna hiszpańsko-filipińska architektura kolonialna i wykwintne, wielowiekowe kamienne kościoły panujące nad gwarnymi placami miejskimi. Centra handlowe, sieci fast-food i powszechnie używany w komunikacji język angielski zdradzają wpływy kolonialne następcy hiszpańskiego, Amerykanów. Jednak pomimo tych czynników zewnętrznych, kraj ma swój bardzo niepowtarzalny charakter.

Ludzie to po prostu Filipińczycy - i są z tego dumni. Zawsze uśmiechnięci, ciepli i nieubłaganie optymistyczni, to oni zniewolili i ostatecznie usidlili gości.

Filipiński archipelag składa się z ponad 7000 wysp, które porośnięte są  typową dżunglą tropikalną z górzystym terenem i piaszczystą linią brzegową otoczone przez seledynowe wody i przepiękne rafy koralowe. Są tutaj bezludne wysepki z palmami wyrastającymi z białego piasku na środku oceanu oraz przeludnione mega wyspy jak Luzon czy Mindanao.
Przygoda na Filipinach to nie tylko znaleziona samodzielnie plaża. Od trekkingu w górach północnego Luzon, do szybowania niczym ptak w powietrzu na paralotni w Boracay, zwiedzanie jaskiń w systemach jaskini Samar, Filipiny mogą umiejętnie podnieść tętno dla żądnego adrenaliny junkie. Wiele atrakcji na Filipinach naturalnie odbywa się w wodzie i nad wodą. Kitesurfing i windsurfing są dostepne na Boracay i Daet, Bicol. Podczas gdy surferzy są skazani tylko na łowienie odpowiednich fal, które tworzą się na obu wybrzeżach w pewnych okresach roku, nurkowie od dawna są zakochani w podwodnych urokach tego kraju. Musisz tylko wiedzieć, jak nurkować, aby spotkać się oko w oko z łagodnym Butanding (rekiny wielorybie) w południowo-wschodniej Luzon.
Spływy słodkowodne obejmują rafting, spływy kajakowe i wakeboarding. Na stałym lądzie, tarasy ryżowe w okolicy Banaue są najbardziej popularne dla turystów pieszych, ale są szczyty - w tym wiele wulkanów – porozrzucane na całej wyspi Luzon, w Cebu, Mindoro i Mindanao.
Dopełniając należy wspomnieć również o wyspach Bohol i Panglao, które idealnie nadają się na wakacje na Filipinach. Bohol zróżnicowana terenowo wyspa ze swoimi jedynymi na świecie Chocolate Hills, Tarsierami, wspaniałymi plażami i wieloma innymi atrakcjami. Wśród wielu różnych znajdziesz również polski resort na Boholu gdzie po wyczerpującym dniu odpoczniesz, uraczysz podniebienie polskimi smakami. Ja znalazłem tutaj swój Raj na Ziemi…..

Gotowy?